Saturday, May 31, 2014

Kamenjak spomladi

Naša go-to morska lokacija za preživljanje poletnih počitnic je že več let Premantura. Do plaže se sicer odpravimo z avtom, vendar je rt Kamenjak tako čudovit, da se vse pakiranje in prevažanje v poletni vročini vseeno splača. Rt Kamenjak je najjužnejša točka hrvaške Istre in je naravni rezervat - pristna narava, divje plaže, čista voda...da pa se vseeno tam kaj dogaja, poskrbijo v Safari baru.



Kamenjak je najlepši spomladi, ko vse cveti, diši, brenči. Letošnjo pomlad smo se tja odpravili za dva podaljšana vikenda. Večino časa smo posvetili dolgim sprehodom in opazovanju narave, namakanju nog v še premrzlo morje, dan pa smo zaključili na lignjih v Safari baru. S starejšim sinom sva si zadala posebno nalogo - slikat čim več metuljev. Idejo sva dobila ob tejle tabli:



Ena od knjig, ki mu jo berem zvečer pred spanjem, govori o metuljih, tako da sva nekaj o njih že vedela.

Sledi mini fotoreportaža :)

Prvi nam je priletel nasproti velik in prelep osatnik:



Samec in samička navadnega modrina:



Na gozdnih poteh smo naleteli na kar nekaj rjavih lepotcev:



Ivanjska ptičica je nočni metulj, ki pa ga največkrat srečamo čez dan:



Travniki so bili polni fotogeničnih malih okarčkov:



Navadnega lešnikarja smo največkrat opazili v grmovju:



Kapusov belin - tako hitro frfota, da ga je skoraj nemogoče slikati!



Okrasti skalnik:



Večine fotografiranih metuljev vsaj po imenu prej nisem poznala, za tole objavo je bilo potrebnega kar precej googlanja. Upam, da mi je vse uspelo pravilno identificirati. Pri spodnjem pa sem že skoraj obupala, nameravala sem ga poimenovati kar NLŽ - neznana leteča žuželka. Le kaj bi lahko bila žuželka, ki zgleda kot metulj, pa to ni, leta drugače in je divje rumene in črne barve? Ponosno predstavljam...navadno metuljčnico. Spada v red pravih mrežekrilcev in je plenilec. Manjše žuželke lovi v zraku med letom.



Še nekaj flore in favne s Kamenjaka:





Toliko z našega potepanja po pomladnem Kamenjaku.
Pozdravček, Nabiralka*

Tuesday, May 20, 2014

Kaj pa zaščita pred soncem?

 Sprej za zaščito pred mrčesom je že pripravljen, pred poletjem pa si je treba priskrbeti še učinkovito in kvalitetno zaščito pred soncem. Najbolj primerna zaščita so seveda tanka, dolga oblačila in klobuček ter zmerno izpostavljanje soncu. Ker pa se nam na dopustu ne uspe med 10. in 16. uro vedno skrivati v senci, sem se podala v projekt iskanja kreme, ki nas bo zaščitila pred opeklinami ter hkrati ne bo vsebovala sestavin, ki jih svojim otrokom ne želim nanašati na kožo.
 
*Kreme za sončenje si zaradi posledic morebitnih neuspešnih poskusov niti slučajno ne bi upala sama pripraviti doma.*

 

Moje ugotovitve:

1. Kemični ali mineralni filtri?
 
Kemični filtri delujejo tako, da se morajo najprej vpiti v kožo, kjer lahko absorbirajo UV žarke. Ko se kemične filtre izpostavi svetlobi, sproščajo proste radikale, ki povzročajo spremembe DNA. Nekateri UV filtri delujejo tudi kot hormonski motilci, kar je zlasti problematično za nosečnice in majhne otroke.
Mineralni filtri za razliko od kemičnih ostanejo na površini kože, od koder odbijajo sončno svetlobo. So veliko bolj stabilni od kemičnih. Mineralna filtra, ki se uporabljata v kremah za sončenje, sta titanov dioksid in cinkov oksid.

2. Mineralni filtri - ne v nanodelcih!
 
Ljudje s sončnimi kremami z mineralnimi filtri dostikrat niso zadovoljni, saj se le-te ne vpijejo v kožo, težko se razmažejo in na koži pustijo belo sled. Proizvajalci so rešitev našli v nanotehnologiji, ki titanov dioksid in cinkov oksid razbije na tako majhne delce, da se le ti vpijejo v kožo in potujejo naprej po telesu, kar pa je spet zelo škodljivo. Pred nakupom kreme za sončenje se je zato treba prepričati, da mineralni filtri v njej niso v nanodelcih (non-nano).

 
 
3. Titanov dioksid ali cinkov oksid?
 
Učinkovita in naravna zaščita pred soncem sta oba - titanov dioksid in cinkov oksid. Ker pa titanov dioksid na soncu lahko sprošča proste radikale, velja za manj varnega kot cinkov oksid, ki praktično ne vpliva na človeka. Cinkov oksid sicer malo slabše kot titanov dioksid odbija UVB žarke (krajša valovna dolžina, povzročajo opekline in porjavelost). Zelo dobro pa odbija UVA žarke, ki so daljše valovne dolžine in globoko v koži povzročajo poškodbe kože, vključno s kožnim rakom.

 
 
Glede na zgornje ugotovitve sem se odločila, da poiščem kremo s cinkovim oksidom, ki ni v nanodelcih. Poleg tega bi bilo super, če se lahko vsaj približno fino razmaže in da po nanosu ne ostaneš preveč bel ;)
 

Izbira pri nas
 
Po brskanju po spletu in spraševanju na raznih forumih, sem ugotovila, da ob upoštevanju zgornjih kriterijev lahko pridem do sončnih krem treh proizvajalcev: Badger Balm, Soleo Organics in Scarlet's Naturals.
Vse tri kreme sem tudi naročila, kupila in preizkusila na lastni koži.
 
Badger Balm
 
Badger Balm ima od zgoraj naštetih največjo izbiro krem za sončenje z različnimi faktorji in različnimi vonji. Cenovno so tudi najbolj ugodni. V spletni trgovini, ki dostavlja v Slovenijo, sem lani naročila 3 kreme, s katerimi pa nisem bila preveč zadovoljna. Kreme so se zelo slabo razmazale in kljub večkratnim nanosom niso bile najbolj učinkovite. Ko sem letos brskala po spletni trgovini, sem ugotovila, da Badgerjevim krem za sončenje ni več na voljo, zato povezave niti ne bom delila.

 
 
Soleo Organics
 
Soleo Organics krema za sončenje je super. Ima SPF 30, super sestavine in se odlično razmaže. Primerna za dojenčke, otroke in vse tipe kože, tudi najbolj občutljive. Pri nas se jo lahko kupi v bolje založenih lekarnah in nekaterih spletnih trgovinah z naravno kozmetiko. Edini minus pri kremi je cena - za 80g kreme (2.8 oz.) se vrti blizu 30€.

 
 
Scarlet's Naturals
 
Moj absolutni zmagovalec je krema za sončenje znamke Scarlet's Naturals - Scarlet's Sunblock. Ima višji faktor, SPF 50, se prav tako odlično razmaže in ne pušča bele sledi na koži. Zaradi posebej izbranih naravnih sestavin je primerna za vsak tip kože in se z njo lahko zaščiti tudi dojenčke. Dobite jo v spletni trgovini http://natim.si/, na voljo je v več vonjih, za najbolj občutljive tudi brez vonja. Za 180 ml kreme (6 oz.) boste odšteli 20€. Zase in moža sem jo naročila v vonju Jamaica Me Crazy, za otroka bomo uporabljali kremo brez vonja. Opis in ocena kreme sledita v kratkem!




Poleg tvorjenja vitamina D ima sonce tudi druge blagodejne učinke na človeka, zato pretirano skrivanje pred soncem ni smiselno. Treba je biti zmeren in se zadrževati na soncu v primernih urah.
 
Varno na soncu, Nabiralka*



 
 
 
 
 

Thursday, May 15, 2014

Naravna negovalna krema/hladilno mazilo za dojenčke


Močni nenaravni vonji in dvomljive sintetične sestavine ne sodijo v negovalno kozmetiko za najmlajše. Preizkusila sem kar nekaj naravnih krem za nego otrok in dojenčkov, ob preučavnju sestavin pa sem ugotovila, da negovalno hladilno mazilo za našega dojenčka lahko izdelam tudi sama. Pred samo izdelavo mazila je potrebnih sicer nekaj priprav glede postopka in samih sestavin, ko pa to osvojiš, je stvar zelo enostavna. Sestavine mešam že malo po občutku, za tale blog pa sem se odločila da vsaj približno izmerim količino sestavin.





Sestavine:

- 100 g karitejevega masla
Karitejevo maslo je hipoalergeno in zato zelo primerno za občutljivo otroško kožo. Kožo navlaži in ščiti, lahko se uporablja za nego celotnega telesa.

- 90 g kakavovega masla
Tudi kakavovo maslo kožo neguje in mehča. Vsebuje vitamin E, ki deluje kot antioksidant, njegov vonj pa je božanski.

- 100 g kokosovega masla
Kokosovo je še eno maslo/olje, ki se zelo pogosto uporablja v kozmetiki. Vpije se v globje plasti kože, jo hidrira in neguje. Vsebuje antioksidante in pomaga pri različnih kožnih boleznih.

- 50 g čebeljega voska
Čebelji vosek poleg nege in vlaženja, kožo ščiti tudi pred obolenji. Na koži pusti zaščitno plast, ki preprečuje izsušitev.

- 125 ml olivnega olja
Olivno olje kožo pomirja, mehča in jo izdatno vlaži. Kožo očisti, deluje protivnetno. Tudi olivno olje je polno antioksidantov.

- 50 ml ricinusovega olja
Ricinusova semena so strupena, olje pa zelo zdravilno. Olje prodre globoko v kožo in deluje protivnetno, preprečuje nastanek ekcemov in alergijskih kožnih reakcij.

- 10 kapljic eteričnega olja Čajevca doTerra
Eterično olje čajevca deluje protibakterijsko in protiglivično - to je tudi glavni razlog, da sem ga dodala v hladilno mazilo. Prve tedne po prihodu iz porodnišnice smo imeli kar nekaj problemov z glivicami, ki sem jih rešila z razredčenim oljem čajevca. Pri tem naj opozorim, da morajo biti vsa eterična olja, ki jih nanašamo na kožo, terapevtske kvalitete!!

- 10 kapljic eteričnega olja Sivke doTerra
Eterično olje sivke je naravni antibiotik in antiseptik. Kožo neguje in spodbuja celice kože k hitrejši regeneraciji. Tudi sivka je eno boljših olj za nego pleničnega izpuščaja. Opozorilo glede kvalitete velja tudi pri sivki.




Postopek:

Vse trde sestavine (karite, kakavovo maslo, kokosovo maslo in čebelji vosek) v stekleni posodi stopite v parni kopeli. Masla se hitreje topijo, če jih med segrevanjem mešate z leseno palčko.


 
                                 

Ko so masla stopljena, posodo vzamete iz parne kopeli in vanjo vlijete še olivno in ricinusovo olje.
 
Vmes mešate. Ko so olja zmešana, pustite, da se na sobni temperaturi zmes hladi.


V ohlajeno, vendar še vedno tekočo zmes, dodajte eterična olja.


Eterična olja se ne dodajajo v vroča masla in olja, saj tako izgubijo na svoji terapevski učinkovitosti. Jaz vse skupaj še zmešam v mikserju, da se zmes ne strdi nazaj v trdo maslo, ampak s tem pridobi mehkejšo, bolj mazljivo teksturo.


 


Še tekočo zmes vlijte v manjše steklene posodice.


Ko se mazilo ohladi, je primerno za uporabo :)


Nabiralka*

Wednesday, May 14, 2014

Popolnoma naraven in učinkovit sprej proti mrčesu

Začenjajo se topli in sončni dnevi, idelani za druženje in izlete v naravi. Da bi sebe in svoja otroka zaščitila pred piki žuželk in ugrizi klopov, sem se odločila preizkusiti doTerrino mešanico eteričnih olj proti mrčesu TerraShield. DoTerrina olja so popolnoma naravna, čista, terapevtske kvalitete in so zato primerne za najmlajše - tudi za mojega 5-mesečnika. Poleg tega cena ni pretirana, diši pa božaaansko :)

Za izdelavo spreja sem uporabila doTerrin recept, preizkušen in pohvaljen od mnogih.



Potebujete:

- 100 ml pršilko (najbolj primerna je iz temnega stekla), jaz sem svojo za malo več kot euro kupila v Sanolaborju,
- destilirano vodo, ki jo kupite v lekarni (ni enaka kot destilirana voda iz trgovine),
- nekaj mililitrov baznega olja (mandljevo olje, olje grozdnih pešk, kokosovo frakcionirano olje, jojobino olje...),
- manjšo posodico za mešanje baznega in eteričnih olj,
- doTerrino mešanico eteričnih olj TerraShield,
- jaz sem v svoj sprej za večjo učinkovitost dodala tudi nekaj kapljic doTerrine sivke.

 


Postopek:

Najprej v stekleničko vlijete 100 ml destilirane vode.



V malo posodico za mešanje olj vlijete 3-5 mililitrov baznega olja. Dodate mu 15-20 kapljic TerraShield olja in 5 kapljic sivke. Če sivke nimate, jo lahko izpustite.


Olja premešate z zobotrebcem...


...in zlijete v stekleničko.




Stekleničko zaprete, pretresete in se z mešanico posprejate po izpostavjenih delih kože, proti klopom pa tudi po oblekah in čevljih. Postopek ponovite čez 4-6 ur. Pri nas se sprejamo kar vsake 4 ure, do smo na "varni strani".

Če spreja slučajno nimate pri sebi, npr. na počitnicah, se mešanica TerraShield lahko nanaša tudi nerazredčena. Najmlajšim jo lahko kapnete na obleko in obutev, da so zaščiteni. Odrasli in otroci z neobčutljivo kožo, si lahko mešanico nanesejo tudi na kožo. Ker gre za čista eterična olja, vseeno prej naredite test občutljivosti - malo olja nanesite na kožo v pregibu komolca. Če reakcije ni, lahko zadevo mirno uporabljate kjerkoli na koži, izogibajte se le očem in ustom.

Brezskrbno uživanje v naravi vam želim!

Nabiralka*